SKF je velika internacionalna proizvodna kompanija. Angažovani smo sa ciljem dokumentovanja i pripreme product specifikacije jednog od njihovih softvera za vođenje zaliha klijenata - Stock Profiler-a. Nakon 7 meseci rada, na obostrano zadovoljstvo, projekat je uspešno priveden kraju.
Angažovani smo kako bi jedan od naših business analyst-a radio na projektu Stock Profiler-a, koji predstavlja softver za vođenje zaliha klijenata SKF-a. Naš zadatak se sastojao iz kompletnog testiranja softvera, dokumentovanja svake njegove funkcionalnosti i davanja preporuka po pitanju potencijalnih unapređenja.
Softverska rešenja tipa SKF Stock Profiler-a su veoma kompleksna i često se sastoje od mnogo različitih modula, user role-a, nivoa pristupa. Pored kompleksnosti, jedan od glavnih izazova predstavljala je i činjenica da naš tim do učešća na ovom projektu nikada nije radio na softverima za industrijsko vođenje zaliha.
Mnoga kompleksna softverska rešenja se usled kratkih rokova isporuke ne dokumentuju na odgovarajući način, te prilikom razvoja novih verzija, ili zamena timova koji na softveru rade, dolazi do različitih izazova usled nepotpune ili čak i nepostojeće dokumentacije. Cilj našeg učešća na projektu je bio upravo rešavanja ovog problema - kreiranje celokupne dokumentacije i pisanje product specifikacije koja bi olakšala dalji razvoj novih verzija softvera.
Krenuli smo od pukog upoznavanja sa svim funkcionalnostima koje softver nudi, što kroz testiranja a što kroz intervjuisanje glavnih stejkholdera koji softver koriste. U osnovi svake product specifikacije leži razumevanje funkcionalnosti softvera koji se dokumentuje, i mi smo pokušali da isto steknemo na što višem nivou, s obzirom na neiskustvo u ovoj oblasti poslovanja.
Nakon sveobuhvatne analize i upoznavanja softvera, prešli smo na raščlanjivanje i kategorizaciju istih. U konkretnom slučaju imali smo kategorizaciju na osnovu user role-a, nakon toga na osnovu nivoa pristupa i modula koji se koriste. Promena svake user role-a i većine modula su u potpunosti menjali šta je od funkcionalnosti korisniku dostupno, a šta u potpunosti izostavljeno, i to je posao činilo daleko težim ali i zanimljivijim.
Kada smo konačno uspeli izvršiti kompletnu kategorizaciju krenuli smo sa pisanjem test case-eva, koji po algoritmu objašnjavaju kako svaka funkcionalnost radi u zavisnosti od kombinacija različitih unosa od strane korisnika. U konkretnom slučaju bilo je jako puno import/export opcija koje korisniku u zavisnosti od unosa i podešavanja parametara generišu različite tipove izveštaja.
Kada se svi test case-evi završe i sve se to potkrepi dijagramima, prelazi se na uklapanje svih delova u dokument koji će u budućnosti pomoći daljem razvoju softvera, služiti developerim-a kao product specifikacija, a takođe SKF-u omogućiti da potencijalnim novim klijentima ponudi softver dostavljanjem kompletne specifikacije i uputstva za korišćenje koje smo takođe izradili.
Predlozi za unapređenjem kao i lista pronađenih bagova su na ovom projektu bili poželjni dodatak, ali ne i “must have”. Međutim, kada se detaljno prolazi kroz neki softver i kada se testiraju sve njegove funkcionalnosti, jedan ovakav dokument se praktično sam od sebe stvara, te i nama nije bilo teško da generišemo listu naših utisaka - kako nešto može raditi bolje, kako obezbediti bolje korisničko iskustvo ali i šta popraviti kako bi softver funkcionisao neometano.